O nás

Vítejte na stránkách Základní umělecké školy „Žerotín“ Olomouc, Kavaleristů 6, která nabízí kvalitní vzdělání v oboru hudebním, literárně dramatickém a tanečním. Škola s mnohaletou tradicí má v současnosti téměř 1400 žáků a 70 pedagogů, čímž se řadí mezi největší umělecké školy v republice. Kromě hlavní budovy v Olomouci probíhá výuka také na pobočkách v Dolanech, Hlubočkách, Štěpánově, Tršicích, Velké Bystřici, Velkém Týnci a Velkém Újezdě.

Kromě individuální výuky mohou žáci nasbírat řadu cenných zkušeností také ve větších souborech a orchestrech, které při škole působí. Mezi tradiční seskupení patří smyčcový komorní orchestr Sinfonia, dechový orchestr Mladá krev, Big Band Žerotín, saxofonové kvarteto, klarinetové kvarteto, flétnový soubor Flauto Armonico, cimbálová muzika Krušpánek a kytarový orchestr. Členy těchto těles jsou nejen současní, ale také bývalí žáci školy, kteří s ní zůstávají nadále v kontaktu.

Již tradičně škola získává řadu ocenění na mnoha tuzemských i mezinárodních přehlídkách a festivalech: v Národních soutěžích uměleckých škol, na Jazzovém festivalu v Litvínově (Big Band), na mezinárodních soutěžích Amadeus a Prague Junior Note (žáci klavírního a smyčcového oddělení), na Evropském festivalu v Böselu (Big Band), na interpretační soutěži „Karel Ditters z Dittersdorfu a hudební klasicismus“ ve Vidnavě (žáci dechového, klavírního a pěveckého oddělení), na festivalech Wolkerův Prostějov, Jiráskův Hronov, Loutkářská Chrudim, na Národní přehlídce Dětská scéna (žáci literárně dramatického oboru) a na řadě dalších.

Škola sama organizuje řadu přehlídek, soutěží a festivalů, má i své vlastní koncertní cykly. Mezi nejvýznamnější akce patří každoroční mezinárodní Pěvecká soutěž Olomouc, která je završena koncertem v Redutě (v sále Moravské filharmonie Olomouc) za doprovodu orchestru Moravského divadla.

Škola je také velmi úspěšná v přípravě svých žáků pro další studium na konzervatořích, akademiích a pedagogických fakultách. Celá řada absolventů školy je dosud aktivními uměleckými osobnostmi nebo významnými pedagogy, z nichž někteří vyučují i na naší škole.

E-mail: zus-zerotin (a) zus-zerotin.cz