Základní umělecká škola „Žerotín“ Olomouc

Aktuální informace

Taneční obor ZUŠ Žerotín ruší stereotypy

Taneční obor právě rozšiřuje své řady a nabízí více, než byste čekali. Přijímací řízení proběhne již tohle pondělí až středu (22. - 24.5.), neváhejte se k nám přidat! 

Taneční obor ZUŠ ŽEROTÍN Olomouc je skvělou volbou pro ty žáky, kteří milují tanec a mají chuť pracovat na sobě, vystupovat při různých příležitostech, soutěžit a najít kamarády v přátelské atmosféře naší školy. Právě soutěžní aktivitou a výsledky se naše tanečnice výrazně vymykají celorepublikovým standardům ZUŠ. "Poměřujeme se se soukromými školami a studii, což je zcela unikátní, vzhledem k tomu, že v privátních subjektech děti tančí někdy až 5x týdně", říká vedoucí Tanečního oboru, bývalá mnohaletá sólistka baletu Moravského divadla Olomouc, Simona Křenková. Kolektiv zkušených pedagogů doplňují Lucie Martináková a Elena Iliina, rovněž dlouholeté sólistky MDO.

 

Mezi největší úspěchy patří pravidelný postup žáků ZUŠ Žerotín na Dance World Cup, prestižní celosvětovou soutěž. Od roku 2018, kdy jsme se poprvé kvalifikace zúčastnili jsme postoupili každý rok, a to napříč kategoriemi (sólové choreografie i skupiny), tak tanečními styly (balet, show dance, lyrický tanec). Úspěšně město Olomouc reprezentovali jak žáci v dětské kategorii, tak dospělí. "Několik medailí přivezla sólistka Hana Machovská, která u nás tančí od svého dětství. Za obrovský úspěch ale pokládáme například i úžasné 8. místo v kategorii Show Dance dospělí, kde jsme s choreografií na motivy filmu Schindlerův seznam vybojovali nejlepší výsledek za ČR v obrovské konkurenci 27 profesionálních týmů z celého světa. Další velké úspěchy přišly například na letošní mezinárodní soutěži Na Špičkách Brno, nejprestižnější amatérské baletní soutěži. V nejmladší kategorii dosáhly na 1. místo  naše "Agamy", přípravný ročník, složený z holčiček ve věku 5-7 let. Přesto, že většina tančí pouze od září, jejich nadšení, všestrannost, umělecká i pohybová složka porotu přesvědčila. " Medailí na této soutěži cinklo více, bodovaly další dětské skupiny, ale také sólisté a skupiny zkušených tanečnic. Nelze nezmínit vítězství Julie Alfimové v kategorii moderní tanec sólo do 17 let a Hany Machovské, taktéž moderna, nad 17 let. Nejvíc nás ale nadchl výsledek baletní skupiny do 17 let, kde jsme v konkurenci 17 choreografií získali zlato. Mimochodem, dívky tančily v souladu s názvem soutěže, na špičkách, na kterých se v ZUŠ Žerotín nadané děti učí také", popisuje Simona Křenková, pedagog vítězných skupin. Velkým úspěchem bylo také vítězství v sérii Best World Dance Group, kde získal náš Taneční obor cenu za nejúspěšnější školu.

Právě nyní se nejzkušenější žerotínské baletky chystají reprezentovat školu a Olomoucký kraj na Mistrovství Evropy, které proběhne v červnu v Polsku.

 "Není to ale jen o soutěžích, zdaleka ne všechny děti musí často vystupovat a soutěžit. Principem výuky na ZUŠ je mimo jiné rozvíjet jejich lásku k pohybu a kultuře, ale také spolupráci v kolektivu a kreativní myšlení. Tanec je velmi vhodnou a hodnotnou aktivitou. Máme v kolektivu i několik chlapců, což je opravdu skvělé. Někdy se stává, že ve snaze najít pro děti kvalitní volnočasovou aktivitu, tanečníci a jejich rodiče "přepálí" začátek. V dětském věku absolvují hromady tréninků, podávají až neskutečné výkony a když dospějí do věku 10 - 12 let, jsou vyhořelí a s tancem končí. Naše přípravky mají možná o něco pomalejší start, když netančí každý den (i to je však vzhledem k výsledkům na soutěžích sporné). Zato ale postupně upevňují lásku k tanci a zlepšují své dovednosti bez negativních vlivů na zdraví či psychiku. Je skvělé, že velká část žáků nás opouští až s odchodem na univerzity a máme tak velmi početný 2. stupeň. Každým rokem pořádáme slavnostní vystoupení v divadle, kterého se účastní všichni naši žáci v celém širokém věkovém spektru, od 5 do 18 let. Tanec žáky i po těch letech moc baví, a to považuji nakonec za největší úspěch", uzavírá Křenková 
 

RYCHLÝ KONTAKT

ZUŠ "Žerotín" Olomouc
Kavaleristů 6
Olomouc, 779 00

GPS: 49.592257, 17.2693876
E-mail: zus-zerotin (a) zus-zerotin.cz
Tel.: 585 224 404
IČ: 00096725
Datová schránka: 76zxrkf

Banner iZUŠ Facebook ZUŠ Žerotín YouTube

ÚŘEDNÍ HODINY
V KANCELÁŘI ŠKOLY
Po 7:00-11:30 12:00-15:00
Út 7:00-11:30 12:00-15:00
St 7:00-11:30 12:00-15:00
Čt 7:00-11:30 12:00-15:00
7:00-11:30 12:00-15:00