Big band Žerotín vznikl z Junior big bandu založeného v roce 1998 panem učitelem Antonínem Jedličkou. Rytmická sekce byla původně součástí tzv. Tanečního orchestru, který se dále skládal ze čtyř trumpet, čtyř trombonů a dvou fléten. Takto složený orchestr hrál většinou populární melodie nebo skladby swingového charakteru. Od školního roku 2005/2006 byl orchestr rozšířen o úplnou saxofonovou sekci – tehdy vznikl nový Junior big Band.

Orchestry a soubory
je teenagerovským orchestrem Základní umělecké školy Žerotín Olomouc, který založil v roce 2008 Martin Zajíček. Od září 2016 je uměleckým vedoucím orchestru Martin Peřina. Jde o cca pětatřicetičlenný orchestr složený z rytmiky, dechové sekce obsahující flétny, klarinety, saxofony, trubky a trombony. Významnou součástí orchestru jsou zpěvačky a zpěváci, kteří s orchestrem účinkovali, nebo účinkují. Jmenujme například Elišku Zbožínkovou, Davida Marečka, nebo Leonu Vyhnálkovou. Zpěváků ovšem není nikdy dost, proto je orchestr připraven spolupracovat s dalšími hosty, eventuálně stálými členy.
Tento soubor, čítající bezmála 25 členů, se do této podoby ustálil v roce 2014 a jeho umělecké vedoucí Janě Kropáčkové a Šárce Bilanové se podařilo vytvořit něco vskutku speciálního. Řekněte sami, znáte nějaké další těleso, ve kterém kromě příčných fléten (ozvláštněných také flétnou altovou a basovou) figurují 3 harfy, bicí nastroje a příležitostně i violoncello?
Ve školním roce 2009/2010 byl založen kytarový orchestr. Jeho prvním uměleckým vedoucím byl pan učitel Gejza Kolár. Ve školním roce 2012/2013 jej vystřídal pan učitel Patrik Šnobl. Orchestr má ve svém programu nejen klasický repertoár různých stylových období, ale také rozličné úpravy skladeb současných skladatelů a interpretů. Značná pozornost je věnována rozvíjení schopnosti pohotové hry z listu, tvorbě dynamiky, rytmickému a tempovému cítění a celkové souhře jednotlivých nástrojů.
Cimbálová muzika Krušpánek patří k souborům Základní umělecké školy „Žerotín“Olomouc. Vznikla v roce 2007 na popud manželů Lenky a Josefa Langerových, vedoucích velkého bystřického folklórního souboru Haná, kteří oslovili paní učitelku Lenku Černínovou k založení muziky, která by doprovázela dětský taneční soubor Krušpánek. Zpočátku se obsazení souboru proměňovalo, až se ustálilo na dnešní podobě. Soubor hraje dva zdvojené hlasy houslí (prim, terc ), tři různé zobcové flétny (sopraninová, sopránová, altová), kontry (doprovodné, harmonicko-rytmické housle), kontrabas a cimbál. Zásadní část repertoáru tvoří hanácké lidové písně (střední Morava).
Komorní orchestr Sinfonia je smyčcový orchestr, který je jedním z reprezentačních těles Základní umělecké školy Žerotín v Olomouci. Jeho hráči jsou současní i bývalí žáci a studenti školy ze smyčcového oddělení. V případě potřeby při interpretaci klasicistních symfonií je orchestr rozšířen i o skupiny dechových nástrojů.